Układ hormonalny wpływa na prawidłową pracę całego organizmu. Przysadka, tarczyca, trzustka, nadnercza oraz gonady produkują hormony, czyli substancje, które odpowiadają za prawidłowe działanie innych organów w naszym ciele. Kiedy układ hormonalny choruje odczuwamy to w postaci licznych uciążliwych, a nierzadko niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia objawów. Diagnostyce układu hormonalnego służą badania hormonalne. Kto powinien się im poddać? Kiedy należy przeprowadzić diagnostykę układu endokrynnego?
Objawy schorzeń układu endokrynnego
Badania hormonalne zaleca się pacjentom, którzy zaobserwowali u siebie objawy sugerujące zaburzenie pracy układu endokrynnego. Praca układu hormonalnego ma bezpośredni wpływ na szereg organów w ciele człowieka, w związku z czym jej zaburzenie może prowadzić do pojawienia się objawów niejednoznacznie wskazujących na problemy hormonalne. To też znacząco utrudnia szybką i trafną diagnostykę – w wielu przypadkach badania hormonalne są przeprowadzane dopiero po wykluczeniu innych dolegliwości dających takie same lub podobne objawy.
Do najczęściej obserwowanych objawów chorób układu endokrynnego zalicza się m.in.:
- ogólny spadek samopoczucia,
- zmianę masy ciała bez zmiany w nawykach żywieniowych czy też wyraźnej zmiany stylu życia (np. zaprzestania intensywnej dotychczas aktywności fizycznej),
- problemy z apetytem,
- osłabienie siły mięśniowej niespowodowane wysiłkiem, inną chorobą czy urazem,
- zaburzenia snu: bezsenność lub nadmierna senność,
- zaburzenia nastroju: zwiększona nerwowość, zaburzenia depresyjne, lękowe, apatia,
- problemy ze strony układu trawiennego i wydalniczego,
- problemy z libido.
Kto powinien się poddać badaniom hormonalnym?
Badania hormonalne powinny zostać przeprowadzone u pacjentów, którzy borykają się z dolegliwościami wskazującymi na występowanie chorób lub zaburzeń w funkcjonowaniu układu endokrynnego. Badania hormonalne są przeprowadzane z:
- krwi,
- moczu,
- śliny.
Na poziomie Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej są to badania o praktycznie żadnym stopniu ingerencji w ciało pacjenta, w związku z czym można je bezpiecznie przeprowadzić u pacjentów niezależnie do wieku czy aktualnego stanu zdrowia.
Badania hormonalne powinny wykonać:
- osoby, u których występują objawy mniej lub bardziej jednoznacznie wskazujące na choroby lub zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego,
- profilaktycznie osoby w średnim wieku, gdyż ryzyko rozwoju schorzeń rośnie wraz z wiekiem pacjenta,
- profilaktycznie osoby, u których w rodzinie występowały/występują choroby endokrynologiczne.