Hematologia i koagulologia

Badania hematologiczne

badania hematologiczne warszawaBadania hematologiczne to badania diagnostyczne krwi. Ich regularne wykonywanie pozwala na diagnostykę chorób krwi oraz nieprawidłowości występujących w układzie krwionośnym. Badanie krwi pozwala również wykryć liczne schorzenia całego organizmu. Dlatego warto je wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia, nawet bez zalecenia lekarza internisty.

Badania hematologiczne należy wykonywać w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, które spełniają standardy jakościowe w zakresie laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

Badanie krwi – Warszawa, Wołomin

AMIMED Laboratorium Diagnostyczne Warszawa oferuje szeroki zakres badań krwi. Badanie krwi przeprowadzamy w naszym Laboratorium (Warszawa-Grochów), którego usługi kierujemy przede wszystkim do mieszkańców osiedli Grochów i Gocław, jak i całej dzielnicy Praga-Południe. Równolegle działa nasze Laboratorium Diagnostyczne Wołomin, z usług którego korzystają wszyscy mieszkańcy miasta.

W obu Laboratoriach AMIMED wykonujemy szeroki wachlarz badań hematologicznych oraz badań krwi umożliwiających analizę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Podstawowe badania hematologiczne, które wykonujemy to:

  • Morfologia krwi – badanie, dzięki któremu możemy określić i ilość i jakość poszczególnych składników krwi; badanie pozwala wykrywać nieprawidłowości w postaci zapaleń, zatruć, anemii oraz różnorodnych infekcji.
  • Badanie OB – badanie, dzięki któremu możemy zidentyfikować obecność stanu zapalnego w organizmie (tzw. podwyższone OB); badanie OB jest zazwyczaj wykonywane w zestawie z morfologią.
  • Badanie płytek krwi metodą komorową – badanie płytek krwi pozwala na wykrywanie zmian nowotworowych, jak również rozwiniętych infekcji.
  • Badanie poziomu retikulocytów – badanie ma na celu diagnostykę m.in. niedokrwistości; retikulocyty mają za zadanie przenosić dwutlenek węgla z tkanek do płuc oraz wiązać tlen i transportować go do tkanek.
  • Rozmaz krwi obwodowej – rozmaz to badanie, które wykonuje się zazwyczaj w sytuacji, w której badanie morfologiczne dało niepokojące wyniki. Podczas rozmazu analizie poddaje się różnego typu leukocyty, których nieprawidłowy poziom może świadczyć o alergiach, zakażeniach, zaburzeniach szpiku kostnego, schorzeniach wirusowych, a także niedoczynności tarczycy.

Badanie krwi na miejscu

Podstawowe badania krwi wykonujemy na miejscu. Materiał po pobraniu jest bardzo szybko opracowywany, co wpływa na:

  • krótki czas oczekiwania na wyniki,
  • wysoką wartość diagnostyczną badań,
  • ograniczenie do minimum ryzyka ewentualnych pomyłek.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących odpowiedniego przygotowania się do badania zachęcamy do kontaktu. Badania przeprowadzamy prywatnie. Nie wymagam od pacjentów skierowania od lekarza. W ranach badania krwi wykonujemy również testy alergiczne i panele alergiczne.