Hormony

Badania hormonalne

badania hormonalne warszawaUkład hormonalny ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przysadka, tarczyca, trzustka, nadnercza oraz gonady produkują hormony, czyli substancje, które regulują pracę wielu innych organów w ciele człowieka. Ich wpływ na funkcjonowanie całego ustroju jest tak duży, iż wszelkie zaburzenia układu hormonalnego mogą skutkować licznymi, uciążliwymi i niebezpiecznymi dla pacjenta objawami. Diagnostyce pracy układu hormonalnego służą badania hormonalne.

Badania hormonalne to sensu stricte testy diagnostyczne, które dostarczają informacji na temat działania poszczególnych narządów wchodzących w skład układu endokrynnego. Badania hormonalne najczęściej polegają na pomiarze stężeń określonych hormonów we krwi, moczu czy też ślinie. Dobór badań hormonalnych zależy od objawów, na które skarży się pacjent oraz schorzenia jakie jest wstępnie podejrzewane w danym przypadku.

Kiedy należy wykonać badania hormonalne?

Badania hormonalne zaleca się wykonać w sytuacji, w której występują objawy sugerujące zaburzenie pracy układu hormonalnego. Objawy schorzeń układu hormonalnego są bardzo zróżnicowane. Mogą skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości praktycznie z każdego narządu w ciele człowieka, dlatego diagnostyka chorób układu hormonalnego jest tak nieoczywista.

Do objawów, które mogą wskazywać na choroby układu endokrynnego zalicza się m.in.:

  • ogólne osłabienie samopoczucia,
  • zmiany masy ciała bez zmiany w nawykach żywieniowych pacjenta,
  • osłabienie siły mięśniowej niewynikające z aktywności fizycznej i nadmiernego wysiłku,
  • problemy ze snem, bezsenność,
  • zaburzenia nastroju, w szczególności: zwiększona nerwowość, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, apatia,
  • problemy z cerą,
  • dolegliwości ze strony układu trawiennego i wydalniczego: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki i zaparcia,
  • zaburzenia libido.

Badania hormonalne – Warszawa i Wołomin

Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej AMIMED oferuje badania hormonalne w lokacjach Warszawa i Wołomin. Działające w każdej z wskazanych lokacji Laboratorium Diagnostyczne zapewnia dostęp do szerokiego panelu badań hormonalnych przeprowadzanych przez wysoko wyspecjalizowanych ekspertów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Pacjentów z terenu osiedli Grochów i Gocław oraz dzielnicy Praga-Południe zapraszamy na badania hormonalne do punktu Warszawa-Grochów. Pacjentów z Wołomina zachęcamy do wizyty w Pracowni AMIMED mieszczącej się przy ulicy Powstańców 18.

Zapewniamy najwyższe standardy obsługi, krótki czas oczekiwania na wyniki badań oraz wysoką wartość diagnostyczną dostarczanych wyników. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.