Badania krwi: Na czym polega badanie hematologiczne i kiedy warto je wykonać?

Badania krwi: Na czym polega badanie hematologiczne i kiedy warto je wykonać?

Krew dostarcza nam informacji na temat ogólnego stanu zdrowia organizmu. Regularnie przeprowadzane badania krwi stanowią podstawę profilaktyki zdrowia, podczas gdy badania hematologiczne pozwalają na wczesne wykrywanie chorób samej krwi oraz układu krwionośnego. Dlaczego tak ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych krwi? Jakie są najpopularniejsze z nich? Jakich informacji na temat stanu naszego organizmu dostarcza krew?

Badania hematologiczne

Hematologia to specjalizacja medyczna, która skupia się na chorobach krwi i układu krwionośnego. Hematologia obejmuje swoim zakresem dziedziny, takie jak m.in.:

Podczas gdy transfuzjologia koncentruje się na przetaczaniu krwi oraz preparatów krwiopochodnych, serologia i immunologia badają reakcje odpornościowo-obronne organizmu i ich schorzenia.

Mówiąc o badaniach hematologicznych warto wiedzieć, że jako hematologię określa się również liczne badania diagnostyczne krwi, które mają pomóc w walce z jej chorobami: ostrą białaczką szpikową, ostrą białaczką limfatyczną, samoistną nadpłytkowością, niedokrwistością czy przewlekłą białaczką szpikową. Zakres chorób diagnozowanych dzięki hematologii jest oczywiście znacznie szerszy. Jako, że choroby krwi są bardzo groźne dla ludzkiego organizmu warto regularnie badać krew pod ich kątem.

Badania krwi

Badania krwi służą nie tylko diagnostyce chorób krwi i układu krwionośnego. Szereg badań krwi pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia organizmu i wczesne wykrywanie schorzeń, w tym także nowotworów.

Morfologia krwi to jedno z najbardziej popularnych, a zarazem najczęściej wykonywanych badań hematologicznych. Morfologia określa ilość i jakość poszczególnych składników krwi, co pozwala wykryć zapalenia, zatrucia, anemie czy różnorodne infekcje. Pod tym względem morfologia pozwala wykrywać zarówno schorzenia dotyczące samej krwi i układu krwionośnego, jak również inne schorzenia i infekcje w organizmie. Równolegle z morfologią bardzo często przeprowadza się badanie OB (badanie Odczynu Biernackiego). Podwyższony poziom Odczynu Biernackiego wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie.

Do grupy podstawowych badań krwi zalicza się również: badanie płytek krwi metodą komorową, badanie poziomu retikulocytów, rozmaz krwi obwodowej. Co ciekawe dzięki rozwojowi diagnostyki laboratoryjnej obecnie z krwi możemy odczytać także informacje na temat alergii czy nietolerancji pokarmowych.

Article by biuro