Analityka

Badanie kału i moczu

badanie moczu gocławKał i mocz dostarczają bardzo ważnych informacji dotyczących zdrowia i prawidłowej pracy naszego organizmu. Kiedy warto wykonać badanie kału? W jakiej sytuacji należy oddać mocz do badania? Czy podstawowe badanie kału i moczu wymaga skierowania lekarskiego?

Badanie kału

W zależności od wskazań lekarza badanie kału może polegać na analizie mikroskopowej, chemicznej i bakteriologicznej. Bakteriologiczne badanie kału polega na jego wysianiu na podłożu ze specjalnymi pożywkami, co umożliwia oznaczenie bakterii. To, ile czasu będziemy czekać na wyniki badania bakteriologicznego zależy przede wszystkim od rodzaju bakterii – może to trwać od kliku godzin do nawet kilku dni.

Do badań kału zaliczamy:

  • badanie kału na krew utajoną.

Wśród wskazań do przeprowadzenia badania kału wyróżnia się m.in.:

  • choroby zakaźne wywołane przez pierwotniaki, pasożyty, bakterie, wirusy i grzyby,
  • zaburzenia dotyczące wchłaniania składników odżywczych z pokarmów,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • częste bóle brzucha,
  • intensywne biegunki.

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu polega na ocenie próbki moczu pod kątem cech fizycznych i biochemicznych oraz występowania w moczu komórek, wałeczków i kryształów. Ogólne badanie moczu jest bardzo przydatne w diagnostyce szeregu chorób, dlatego zleca się je w przypadku pacjentów, u których występuje podejrzenie:

  • choroby nerek,
  • choroby dróg moczowych,
  • powikłań chorób, które nazywamy chorobami cywilizacyjnymi,
  • chorób układowych.

Ogólne badanie moczu bardzo często wchodzi w zakres badań podstawowych wykonywanych okresowo w celu wczesnego wykrycia często występujących chorób lub oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Badanie kału, badanie moczu – Warszawa i Wołomin

Zaleca się, aby wszystkie badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej przeprowadzać w placówkach spełniających standardy jakościowe w zakresie laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Na terenie miast Warszawa i Wołomin takimi placówkami są Pracownie Diagnostyki Laboratoryjnej AMIMED.

Na potrzeby Pacjentów wykonujemy szereg badań analitycznych kału i moczu. Podstawowe badania przeprowadzamy na miejscu, co przekłada się na krótki czas oczekiwania na wyniki oraz ich wysoką jakość. Kał i mocz do badania przyjmujemy w punktach pobrań AMIMED Warszawa-Grochów i AMIMED Wołomin działających przy naszych laboratoriach diagnostycznych. Do Punktu w Warszawie zapraszamy w szczególności Pacjentów z osiedli Grochów i Gocław oraz dzielnicy Praga-Południe. Do Punktu działającego na terenie Wołomina wszystkich mieszkańców miasta. Badania kału i moczu realizujemy bez skierowań od lekarza.