Uprzejmie informujemy, że uruchomiliśmy dla Państwa możliwość wykonania w trybie pilnym kolejnych badan:

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Niepożądane objawy występujące po spożyciu określonych produktów mogą mieć swoje źródło w alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowej. Mimo że ich objawy są podobne, to sposób diagnozowania i leczenie są odmienne.

Alergia pokarmowa

Alergen - antygen mogący wywołać reakcję alergiczną u osób predysponowanych (definicja).

Alergia pokarmowa występuje rzadko, dotyczy 2% populacji i wiąże się z produkcją przeciwciał IgE. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi do reakcji niemal natychmiast po spożyciu niewielkiej ilości alergizującego pokarmu i towarzyszyć temu mogą objawy takie jak: obrzęk, rumień skórny, trudności w oddychaniu lub nawet wstrząs anafilaktyczny.

Z badań w tym zakresie proponujemy IgE całkowite i swoiste (alergeny pojedyncze, miksy i panele - zobacz listę).

Nietolerancja pokarmowa

Długotrwałe objawy chorobowe trudne do zdiagnozowania mogą mieć też podłoże w nadwrażliwości na pokarm - nietolerancji pokarmowej. W takich przypadkach we krwi można wykryć przeciwciała IgG przeciwko pokarmom, których organizm "nie lubi". Przypuszcza się, że u około 45% ludzi może wystąpić nietolerancja pokarmowa. Objawy występują stosunkowo późno po spożyciu danego pokarmu - od kilku godzin do paru dni - więc najczęściej nie są z nim kojarzone. Objawy mogą wiązać się z zaburzeniami gastroenterologicznymi, ale także z innymi chorobami przewlekłymi. Dobrze jest zbadać pokarm, aby ten, którego organizm ""nie toleruje", czasowo wykluczyć z diety. Do tego celu służy test Food Detective (podstawowy zawiera 46 produktów), który pozwala wykryć produkty pokarmowe powodujące nadprodukcję przeciwciał klasy IgG. Nietolerancji pokarmowej towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów i przedłużonych zaburzeń, ale w przeciwieństwie do alergii pokarmowych, jest mało prawdopodobne, aby stanowiły zagrożenie dla życia. Wyeliminowanie z diety nietolerowanego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał i dopiero po takim czasie można podjąć próbę ponownego wprowadzania tego pokarmu, ale w małych ilościach i jednocześnie obserwując, czy nie wystąpią objawy nietolerancji. Zaleca się dietę rotacyjną dla produktów z mniejszym natężeniem nietolerancji pokarmowej.

Celiakia

Celiakia jest chorobą trzewną o podłożu genetycznym wywołaną nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną organizmu na spożywany gluten - białko zawarte w zbożach. Nietolerancja glutenu prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych, a więc do niedożywienia organizmu. Choroba ta może spowodować różne dolegliwości: biegunki, bóle brzucha, problemy skórne, zaburzenia miesiączkowania, itp. Objawy często są nietypowe i mogą towarzyszyć takim chorobom jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, depresji, itp.

Chorować mogą niemowlęta, dzieci w wieku szkolnym i młodzież a także dorośli i osoby starsze.

Diagnostyka

Do badań w kierunku celiakii należą np.:

  • przeciwciała przeciw giadynie deaminowanej IgA i IgG,
  • anti-Tissue-Transglutaminase IgA i IgG.
  • P/c przeciw endomysium IgA i IgG

Diagnozę osób z podejrzeniem celiakii należy prowadzić podczas stosowania normalnej diety. Wprowadzenie diety bezglutenowej zaburza wynik badania - powoduje spadek przeciwciał. Jeżeli rozpoznano celiakię należy wprowadzić ścisłą dietę bezglutenową.

Test BTA - nowotwór pęcherza moczowego

Nowotwory złośliwe pęcherza moczowego stanowią ok. 2 - 3% wszystkich guzów złośliwych występujących u człowieka. Rak pęcherza jest po raku prostaty drugim pod względem częstości występowania guzem układu moczowo-płciowego.

Objawy kliniczne

Mikro- lub makrohematuria występują u ok. 80% pacjentów, chociaż wykrycie obu form zdarza się niezwykle rzadko. Innymi objawami, które często wskazują na raka pęcherza moczowego są trudności w oddawaniu moczu, szczególnie w przypadkach, w których zastosowanie antybiotyków nie przyniosło poprawy. W zaawansowanych stadiach mogą występować: ból i zatrzymanie moczu oraz towarzyszące komplikacje.

Diagnostyka

Kaseta z testem bioNexiaR BTA umożliwia wykrywanie BTA w moczu dzięki swoistej reakcji antygen-przeciwciało. To nieinwazyjne podejście charakteryzuje się znacznie wyższą czułością kliniczną niż cytologia moczu, szczególnie w przypadku nowotworów we wczesnych stadiach zaawansowania. Kombinacja obu metod może zwiększyć częstość wykrywania w nierozstrzygniętych przypadkach mikro- i makrohematurii. Test jest również pomocny w oszacowaniu ryzyka nawrotu podczas monitorowania pacjentów z guzem pęcherza i może pomoc zredukować niepotrzebne cystoskopie i biopsje.